مقدمه آشنایی با پرداخت یار ها پرداخت یار چیست یا این شرکت ها چه خدماتی را ارائه میدهند موضوعیست که امروز در نوینو پی به جهات مختلف آن میپردازیم. کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی دارند، باید با فناوری های مالی در زمینه پرداخت آشنا شوند. بنابراین در رابطه با پرداخت های آنلاین اسم شرکت های پرداخت یاری را خواهند شنید. در واقع این شرکت ها بین ارائه دهندگان اصلی (شرکت های psp و پذیرنده ها) نقش واسطه را ایفا می کنند. به طور کلی این شرکت ها زیر مجموعه استارت آپ ها در زمینه فناوری مالی به حساب می آیند که مزیت های خاص خود را دارند. این شرکت ها زیر نظر بانک مرکزی و سامانه شاپرک خدمات ارائه می دهند. امروزه نقش پرداخت یارها و نحوه فعالیت آن ها بسیار اهمیت دارد، که در ادامه مقاله قصد داریم به طور کامل مشخص کنیم که پرداخت یار چیست و همچنین نقش پرداخت یار ها را مورد بررسی قرار دهیم.

پرداخت یار کیست ؟

با گسترش یافتن فضای کسب و کار های اینترنتی و لازم شدن زمینه ای برای پرداخت امن، بانک مرکزی برای راحت شدن پرداخت های آنلاین نهادی را به اسم پرداخت یار تعیین کرده است. پرداخت یار وظایفی مانند تنظیم قرارداد با شرکت های ارائه دهنده خدمات که نیازمند فرآیند های پرداخت هستند را دارد. ضمنا قابلیت استفاده از ابزارهای پذیرش و وصل شدن به شبکه الکترونیکی پرداخت (شاپرک) به طور غیرمستقیم را دارد. در واقع پرداخت یار باید اول از بانک مرکزی اجازه بگیرد و سپس با شرکت های  ارائه دهنده خدمات پرداخت (PSP) و شاپرک قراردادی تنظیم کند. تا بتواند قابلیت پرداخت های بدون نیاز به کارت بانکی مانند پرداخت های درون برنامه ای مبنی بر زیر ساخت های همراه برای پذیرندگان خود و بعد ارسال آن به شبکه شاپرک را داشته باشد.‌ باید به این نکته توجه داشت که همه ی قابلیت های ذکر شده به افرادی داده می شود که روند گرفتن مجوز های لازم را طی کرده باشند.

بهترین پرداخت یارها

یک شرکت پرداخت یار با کیفیت باید گزارش های متنوعی را ارائه دهد و سیستم گزارشگری خوبی را در اختیار داشته باشد. مالکین شغل های مختلف برای همه ی خدمات لازم دارند، از زمانی که تراکنش ها را شروع می کنند تا موقع تسویه را نظاره کنند و طبق آن برنامه ریزی دقیقی داشته باشند. در واقع سیستم پرداخت یار وظیفه دارد که به هر نحوی اطلاعات لازم (گزارش سازها، فایل های اطلاعاتی اکسل (Excel) پی دی اف (PDF) و یا ارسال پیامک )را در اختیار مالکین کسب و کارها قرار دهد. هم چنین بهترین پرداخت یار ها آن دسته از فناوری های مالی هستند که از خدمات خوب پرداخت برای تسویه حساب در موعد مقرر برخوردار باشند. در واقع برای تسویه حساب باید مالک درگاه پرداخت الکترونیکی درخواست کند در مدت های منظم این کار انجام شود. از دیگر نمونه های پرداخت یار خوب بحث مشتری مداری می باشد. تا بتوانند به طور دائم خدمات پیوسته، فاقد ایراد و مورد پسند مشتری ارائه دهند. بنابراین افرادی که گاهی ممکن است مشتریان درخواست های از پیش تعیین نشده داشته باشند، که در این صورت باید یک واحد پشتیبانی داشت تا از راه آن بتوان مشکلات مشتریان را برطرف نمود.

کارمزد پرداخت یارها

پرداخت یارها فقط به ارائه خدماتی مجاز هستند که تنها به شیوه های بدون کارت (CNP) انجام می شوند و روش های با کارت (CP) شامل وظایف آن ها نمی باشد. بیشترین کارمزدی که پرداخت یارها از مکان تسویه مبلغ با پذیرندگان پشتیبانی مجاز هستند، پانزده درصد قیمت تراکنش های یک پذیرنده پشتیبانی شده می باشد. در واقع تراکنش خرید در پرداخت یاری همان تراکنش اصلی محسوب می شود‌. بنابراین در مقابل هر تراکنش پرداخت یار که به عنوان پرداخت قبض (BP) برای  سیستم پرداخت فرستاده می شود، به شرکتی که خدمات پرداخت ارائه می دهد، هیچ گونه کارمزدی تعلق نمی گیرد.

انواع خدمات پرداخت

در ادامه سوال پرداخت یار چیست به انواع خدمات پرداخت میپردازیم. بخشی از بانکداری الکترونیک را پرداخت الکترونیک تشکیل می دهد. همه ی شیوه هایی که به کمک آن ها بتوان توسط اینترنت فرآیند پرداخت انجام داد، پرداخت الکترونیک گفته می شود‌. برای این روش پرداخت از ابزارهایی مانند تلفن همراه، رایانه و … همراه با کارت های بانکی استفاده می شود. خدماتی که پرداخت الکترونیک ارائه می دهد شامل موارد زیر می باشد. اطلاعاتی که برای پرداخت به صورت آنلاین لازم است، در سیستم به صورت محرمانه است و فقط کسی که عملیات پرداخت را انجام می دهد همراه سیستم دریافت کننده می توانند به آن دسترسی داشته باشند. از خدمات دیگر آن این است که نحوه پرداخت ثبت می شود و نمی توان آن را پاکسازی کرد. مشخصات پرداختی موقع انجام کار قابلیت ایجاد تغییرات و ویرایش ندارند. طرفین (پرداخت کننده و دریافت کننده) باید همدیگر را بشناسند و از درستی مشخصات یکدیگر اطمینان حاصل کنند. از دیگر خدمات پرداخت می توان به  لینک پرداخت شخصی، لینک پرداخت محصول، فاکتور آنلاین، رسید الکترونیکی، فروشگاه ساز، منوی آنلاین و سوئیچینگ درگاه پرداخت اشاره کرد که  در کیفیت پرداخت تاثیر بسزایی دارند.

مزایای پرداخت یاری

چرایی استفاده از پرداخت یار
چرایی استفاده از پرداخت یار
در این مقاله با پرداخت یارها و انواع خدمات نوآورانه بانکی که به پذیرندگان ارائه میدهند آشنا شدید. و کسانی که نیاز به دریافت لیست پرداخت یارها هستند می توانند به وب سایت شاپرک مراجعه کنند. در ادامه نیز مزایای پرداخت یاری را برای شما عزیزان شرح می دهیم:
  • از مزیت های پرداخت یاری می توان به کمک آن جهت سازماندهی درگاه پرداخت اینترنتی اشاره کرد.
  • پرداخت یاری مانع تخلف و سوءاستفاده سایت های دیگر می شود.
  • این شرکت های پرداخت یک کد پذیرندگی برای هریک از پذیرنده های درگاه ها ارائه می دهد.
  • شاپرک روی درگاه های پرداختی که نقش واسط دارند، نظارت بهتری دارد.
  • بر روی لیست سیاه پذیرندگان مدیریت بهتری دارد‌.
  • نسبت به خدماتی که ارائه می دهد، سود کمتری از کارمزد تراکنش های پذیرنده ها را دریافت می کند.
جمع بندی امدوارم تا اینجا به پاسخ سوال پرداخت یار چیست و انواع خدمات آن رسیده باشیم. کسب و کارهای اینترنتی توسعه فراوانی یافته اند، به همین دلیل گسترش و ارتقاء سیستم های شرکت های پرداخت یاری از مهمترین مواردی است که باید انجام شود. این شرکت ها تحت نظر بانک مرکزی و PSP ها فعالیت می کنند. البته ناگفته نماند خدمات پرداخت یار ها نسبت به PSPها بسیار متنوع تر می باشد و نقش اساسی در توسعه کسب و کارهای اینترنتی دارند. شرکت های پرداخت یار در تلاش هستند که با ارائه خدمات خوب و متنوع رضایت مشتریان را  هنگام تراکنش های بانکی جلب کنند. هر فردی بر حسب نیاز خود می تواند درگاه پرداخت را از پرداخت یار تخت نظر بانک مرکزی دریافت کند.      

بله تمامی پرداخت یار ها درگاه پرداخت اختصاصی با نام برند کسب و کار صادر مینمایند.

بله تمامی پرداخت یار های رسمی تحت مجوز های بانک مرکزی فعالیت دارند.