اینماد، حتما تا کنون به این فکر رو رفته اید که چگونه باید یک درگاه پرداخت مستقیم داشته باشید . برای این کار ابتدا بهتر است شما با مفهوم کاملی از درگاه پرداخت اینترنتی و انواع آن آشنا شوید ، در این امر مقاله درگاه پرداخت چیست ؟ + انواع درگاه پرداخت می تواند اطلاعات کامل و کافی را در این مورد به شما بدهد. ما در این مقاله به شما کمک می کنیم که با نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیک آشنا شوید

در این مقاله در مورد تیتر های زیر برای شما توضیحات کامل و قدم به قدم را شرح خواهیم داد

  1. نماد اعتماد الکترونیک یا اینماد چیست ؟
  2. مدارک لازم برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی
  3. متقاضیان حقیقی به چه مدارکی نیاز دارند؟
  4. متقاضی های حقوقی به چه مدارکی نیاز دارند؟
  5. افراد متقاضی دولتی به چه مدارکی نیاز دارند؟
  6. مراحل ونحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیک
  7. ارزیابی سایت شما توسط کارشناسان
  8.  نکات کاربردی برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک
  9. نحوه استعلام نماد اعتماد الکترونیک
  10. تمدید نماد اعتماد الکترونیک

نماد اعتماد الکترونیک چیست ؟

نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیکیاگر می خواهید یک نماد اعتماد الکترونیک معتبر داشته باشید و از نحوه دریافت اینماد مطلع شوید ، می بایست در ابتدا بدانید که نماد اعتماد الکترونیک چیست ؟ در تعریف عامیانه می توان گفت که نماد اعتماد الکترونیک مجوزی رسمی برای فعالیت کسب و کار های اینترنتی است و افرادی که می خواهند درگاه پرداخت مستقیم را دریافت کنند ابتدا باید نماد الکترونیک را کسب کنند .

نماد اعتماد الکترونیکی نشانه‌ ای است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به صاحبان مشاغل اینترنتی معتبر داده می‌شود . این نشانه باعث افزایش سطح اطمینان و اعتبار کاربران به سایت پذیرنده در زمان پرداخت و تعامل با سایت می شود ، این نماد در صفحه اصلی و یا فوتر سایت پذیرنده درج می شود و با کلیک بر روی آن کاربر می تواند به اطلاعاتی نظیر آدرس سایت، وضعیت نماد (تاریخ اعتبار آن)، آدرس شرکت (در صورت متقاضی غیر حقیقی بودن) ، تلفن و پست الکترونیکی دارنده اینماددسترسی داشته باشد.

انواع نماد

هم اکنون در زمان نگارش این مقاله دو نوع نماد اعتماد الکترونیک وجود دارد که در زیر به معرفی هر ذو نوع خواهیم پرداخت :

نماد دائم یک ستاره : این نماد بعد از ثبت‌نام و بررسی وب‌ سایت شما توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در صورت دارا بودن یک سری از معیارها به شما داده می‌شود.

نماد دائم دو ستاره : شروط دریافت نماد دائم دو ستاره و یک ستاره تفاوتی ندارند ، اما با نگاهی دقیق تر متوجه می شویم که برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره می بایست سایتی داشته باشیم که دارای گواهی SSL باشد.

مدارک لازم برای دریافت اینماد

نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیکیحال که با تعریف دقیقی از نماد اعتماد الکترونیک و انواع آن آشنا شدیم ، در اولین گام به مهم ترین بخش از نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیک می پردازیم . مهم ترین موردی که باید به آن توجه کرد این است که برای نماد اعتماد الکترونیک به چه مداری نیاز است و هر فرد و ارگان و شرکت به هنگام دریافت نماد اعتماد الکترونیک باید چه مدارکی را عرضه کند . که به ترتیب مدارک مورد نیاز متقاضیان حقیقی ، حقوقی و دولتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

متقاضی های حقیقی به چه مدارکی نیاز دارند؟

افراد حقیقی باید برای دریافت اینماد مدارک زیر را به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ارائه کنند :

۱- تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)

۲- تعهدنامه شخصیت حقیقی

متقاضی های حقوقی به چه مدارکی نیاز دارند؟

مدارکی که باید افراد حقوقی برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ارائه کنند عبارتند از :

۱- تصویر آگهی روزنامه رسمی

۲- تصویر اصل اساس‌نامه

۳- آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)

۴- آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)

۵- آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)

۶- تعهدنامه شخصیت حقوقی

۷- تصویر پروانه /مجوز فعالیت

متقاضی های دولتی به چه مدارکی نیاز دارند؟

شرکت ها ، ارگان ها و سازمان های دولتی می بایست تصویر نامه در سربرگ رسمی سازمان با امضای مقام مسئول مربوطه مبنی بر تعلق وب‌سایت به دستگاه دولتی مد نظر را به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ارائه کنند .

مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیک

در این قسمت از مقاله به مراحل و نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیک می پردازیم ، برای این کار ابتدا وارد سایت نماد اعتماد الکترونیکی می شویم .

صفحه اصلی سایت ای نماد

 

مرحله اول

پس از ورود به سایت در صورتی که حساب کاربری ندارید ، اقدام به ساخت حساب کاربری نمائید و در صورتی که از قبل اقدام به ساخت حساب کاربری کرده اید وارد حساب کاربری خود شوید و اطلاعات هویتی خود را تکمیل کنید.

صفحه ثبت نام سایت ای نماد

 

مرحله دوم

پس از تکمیل فرم اطلاعات هویتی ، وارد صفحه بارگذاری (آپلود) تصویر مدارک هویتی می شوید . در این صفحه شما  تصویر صفحه‌ اول شناسنامه ، تصویر پرسنلی و تصویر کارت پایان خدمت (در صورت لزوم) را بارگذاری می کنید ، در صورتی که شما متقاضی حقوقی و یا دولتی باشید مدارک خواسته شده دیگری از قبیل مدارک ثبت شرکت و … اضافه می شود. در صورتی که شما به عنوان یک فرد حقیقی اقدام به دریافت اینماد کرده اید صرفا بارگذاری تصویر صفحه‌ اول شناسنامه اجباری است و سایر مدارک خواسته شده اختیاری است .

مرحله سوم

برای رفتن به مرحله بعد باید اطلاعات تماس خود را با ارسال پیامک و تماس با تلفن ثابت با شماره‌ تعیین شده تأیید کنید . تبریک می گوییم شما اطلاعات هویتی و ارتباطی خود را تا به این جا با موفقیت ثبت کرده اید و آماده ثبت درخواست دریافت اینماد هستید .

مرحله چهارم

حال که اطلاعات هویتی و ارتباطی خود را تا به این جا با موفقیت ثبت کرده اید ، از طریق پنل کاربری خود اقدام به اضافه کردن کسب و کار خود کنید . برای این مورد باید روی گزینه افزودن کسب و کار کلیک کنید. با کلیک بریروی این گزینه یک فرم به شما نمایش داده می شود که باید اطلاعات خواسته شده در آن را تکمیل کنید. بعد از تأیید کردن اطلاعات می‌توانید وارد قسمت مدیریت کسب‌و‌کار شوید و برای دریافت تأییدیه فنی باید فرمی که در صفحه بعد برای شما به نمایش در خواهد آمد پر کنید و کد تأیید ارسال شده به شماره تلفن همراه را وارد کنید.

مرحله پنجم

بعد از تکمیل اطلاعات باید فرم نظرسنجی را پر کنید و سپس باید چک لیست مرتبط با الزامات نماد اعتماد را بررسی کنید . این چک لیست شامل تنظیماتی در بخش مدیریت سایت شماست .

مرحله ششم

نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیکیدر این مرحله شما باید بعد از تأیید ارزیابی درخواست، مدارک فیزیکی خود را به آدرس پستی درج شده در سایت ارسال کنید. متقاضیان باید فرم تعهدنامه همراه با کد تأیید آدرسی که برایشان ارسال می‌شود را تکمیل و امضا کنند و همچنین کپی برابر اصل مدارک درخواست شده را پست کنند.

کارشناسان سایت شما را ارزیابی می کنند

سایت شما توسط کارشناسان مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از سه جهت ارزیابی و کارشناسی می شود و  نتیجه‌ بررسی در قالب چک لیست الزامات به دست شما می‌رسد:

۱- محتوای وب‌سایت و مرتبط بودن آن با مدل کسب‌و‌کار و خدمات ارائه شده

متقاضیان دارنده سایت باید طبق قوانین و مقررات جاری کشور عمل نمایند . به همین دلیل ، روش های بازاریابی و فروش ، فروش و عدم فروش کالا های غیرقانونی و فاقد مجوز، عدم درج تبلیغات غیر قانونی و عدم استفاده از نشانه‌های دولتی در سایت مورد ارزیابی قرار می گیرند.

۲- فرآیند فروش و ثبت سفارش

نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیکیمشخصات فنی محصولات یا خدمات و مبلغ محصول و هزینه‌های جانبی باید به صورت کامل در سایت درج شود . در فرایند خرید ، امکان ثبت سفارش و پیش فاکتور باید وجود داشته باشد . سایت باید کد پیگیری را برای مشتری ارسال کند.

۳- استاندارد صفحات وب‌سایت

سایت متقاضی باید از نظر فنی و محتوایی دارای استاندارد هایی باشند تا کاربر بتواند به صورت ساده و راحت با سایت تعامل داشته باشد و خرید و ارتباط با سایت هیچ گونه مشکلی را برای کاربر رقم نزند . سایت باید دارای محتوا هایی نظیر ارتباط با ما ، تماس با ما و موارد مشابه باشد . تا کاربر بتواند از اطلاعات هویتی و ارتباطی مطلع شود. در صورت وجود قوانین و مقررات خاص در سایت ، باید قوانین سایت نیز در سایت درج شود.


دریافت درگاه پرداخت بدون نماد اعتماد الکترونیکی