حذف درگاه پرداخت سایت و غیر فعال کردن آن در شاپرک و پنل های ارائه دهنده خدمات درگاه پرداخت موضوعیست که به آن میپردازیم. سوال بسیاری از کاربران این است که آیا امکان حذف درگاه پرداخت و جود دارد و یا راهی وجود دارد تا آن راغیر فعال نماییم. برای پاسخ به این سوال حتما ما را در ادامه این مطلب همراهی نمایید. خیلی از کاربرانی که امروزه در سطح فضای مجازی فعالیت دارند بنا به هر دلیلی تمایل دارند تا درگاه پرداخت خود را حذف نمایند. حال باید بررسی کنیم که آیا اصلا امکان حذف کلی درگاه وجود دارد یا خیر. که اگر راهی وجود ندارد راه جایگزین آن چیست و تا چه حد کاربران میتوانند اطلاعات درگاه را پاک نمایند.

آیا امکان حذف درگاه پرداخت وجود دارد؟

همانطور که گفته شد برخی از پذیرندگان سامانه های جامع پرداخت یاری تمایل به حذف درگاه پرداخت ساخته شده خود دارند. حال باید در پاسخ به این سوال  که آیا امکان حذف درگاه بانکی وجود دارد باید به این نکات توجه داشته باشیم. طبق قوانین بانک مرکزی و شاپرک برای درگاه های پرداخت، امکان حذف کامل وجود ندارد. طی این نکته درگاه یک پذیرنده که با یک نام دامنه و به اسم شخص حقیقی و یا حقوقی ثبت شده قابل حذف شدن کامل نیست. اما کاربران و پذیرندگان میتوانند درگاه را غیر فعال کنند. یعنی کاربرانی که تمایل به حذف درگاه پرداخت خود را دارند باید به جای این که به فکر حذف باشند باید نسبت به غیر فعالسازی درگاه اقدام نمایند. با غیر فعالسازی درگاه پرداخت دیگر امکان استفاده و اتصال آن به سایت وجود نخواهد داشت.

آموزش غیر فعالسازی درگاه پرداخت مستقیم

اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که میخواهید درگاه پرداخت خود را به جای حذف کامل غیر فعال نمایید طبق این آموزش پیش برید. پس از این که از غیر فالسازی درگاه مستقیم خود اطمینان حاصل کردید حال به این صورت باید اقدام نمایید. شما در مرحله اول باید وارد حساب کاربری خود نزد شرکت ارائه دهنده خدمات درگاه پرداخت شوید. حال در بخش پشتیبانی و قسمت ارسال تیکت پشتیبانی باید یک درخواست جدید ثبت نمایید. این درخواست باید با موضو غیر فعالسازی درگاه پرداخت و متنی جهت درخواست غیر فعالسازی درگاه باشد. توجه نمایید حتما در متن درخواست خود نام دامنه اتصال به درگاه را ذکر نمایید. تا پس از بررسی درخواست شما در سریعترین زمان درگاه شما غیر فعال شود.

دلایل حذف درگاه پرداخت و غیر فعالسازی آن

دلایل زیادی میتواند وجود داشته باشد که کاربر بخواهد درگاهی که به نامش ثبت شده است را حذف نماید. به بررسی چند مورد از این دلایل خواهیم پرداخت که برخی از آنها بسیار مهم هستند. ۱- پایان فعالیت سایت یکی از دلایلی که میتواند موجب درخواست حذف درگاه باشد پایان فعالیت و یا خدمات سایت یا فروشگاه میباشد. یعنی کاربر پس از این که فعالیت خود را در یک سایت و کسب و کار به اتمام میرساند نیاز دارد تا درگاهی که به اسم آن سایت ثبت شده را غیر فعال نماید. ۲- تغییر برند و دامنه سایت تغییر برند و دامنه سایت نیز میتوان از دلایل مهم حذف درگاه پرداخت توسط پذیرنده ها باشد. صاحبان کسب و کار در طول فعالیت خود بار ها تغییر برند خواهند داد که خود نیازمند حذف درگاه فعلی ثبت درگاه برند جدید میباشد. ۳- ثبت درگاه بدون اطلاع پذیرنده برخی افراد سودجو برای فعالیت های مشکوک که نمیخواهند نام خود را برای ثبت درگاه درج نمایند با در اختیار داشتن مدارک دیگر افراد درگاه ثبت میکنند. حال پس از اطلاع یافتن صاحب اصلی درگاه میخواهد درگاهی که نامش بدون اطلاع ثبت شده است را غیر فعال نماید. ۴- تغییر مالکیت درگاه بعضی نیز که قصد فروش و تغییر مالکیت کسب و کار خود را دارند به نوعی میخواهند درگاه به نام آن ها نباشد. برای این کار حتما باید ابتدا درگاه به اسم خود را غیر فعال نموده و مالک جدید نسبت به ثبت درگاه جدید اقدام نماید.

چگونه بفهمیم چند درگاه پرداخت به نام ما ثبت شده است؟

احتمال دارد افرادی از آشنایان و غیره درگاهی را بانام شما ثبت کرده باشد حتی بدون اینکه اطلاعی داشته باشید. و این درگاه ها میتواند بار های مسئولیت و حتی مالیات هایی را متوجه شما نماید. پس ضروریست هرچه سریعتر نسبت به شناسایی درگاه های ایجاد شده با مدارک شما اقدام نمایید. اگر شما هم میخواهید بفهمید چند تا درگاه پرداخت به نام شما ثبت شده است میتوانید با مراجعه به درگاه اینترنتی my.tax.gov.ir و وارد نمودن اطلاعات ورود خود وارد سامانه شوید. در این سامانه میتوانید لیست درگاه های پرداخت و یا دستگاه های کارتخوان که به نام شما ثبت شده است را مشاهده نمایید. در صورت وجود هرگونه مغایرت میتوانید درگاه ثبت شده را مسدود نمایید. همچنین در این سامانه میتوانید درگاه خود را به کسب و کار های خود و دامنه های سایت هایی که دارید متصل یا آن ها را غیر فعال نمایید. توجه داشته باشید تمامی مسئولیت های هر درگاه بر عهده شخصی است که درگاه به نام آن ثبت شده است.

حذف درگاه پرداخت از سایت

پس از این که درگاه خود را از طریق روش های بالا غیر فعال نمودید حال باید از طریق سایت هم درگاه مربوزطه را حذف نمایید. اگر از سیتم های مدیریت محتوای وردپرس استفاده میکنید به راحتی در بخش تنظیمات مربوط به افزونه درگاه پرداخت وردپرس میتوانید درگاه مورد نظر را در حالت غیر فعال قرار دهید. یا حتی برای اطمینان بیشتر افزونه مربوط به هر درگاه را جداگانه حذف نمایید. اگر هم از سایت هایی با کدنویسی اختصاصی استفاده مینمایید با مراجعه به کد های مربوط به درگاه نسبت به غیر فعالسازی آن اقدام نمایید. در صورت هرگونه سوال بیشتر درمورد درگاه های پرداخت و عملیات آن ها میتوانید همه روزه از طریق بخش تماس با ما در نوینو پی با همکاران ما در ارتباط باشید.

حذف درگاه پرداخت واسط

اگر از درگاه پرداخت واسط استفاده میکنید کار برای شما بسیار راحت تر از درگاه مستقیم است. زیرا درگاه های واسط به نام پذیرنده ثبت نمیشوند و صفحه پرداخت با نام شرکت سرویس دهنده قابل مشاهده است. از این رو میتوان با ارسال درخواست پشتیبانی این نوع از درگاه ها را کاملا حذف کرد که در صورت اختصاصی بودن این امکان وجود نداشت.

بله شما میتوانید به صورت کامل درگاهی که به نام شما ثبت شده است را غیر فعال نمایید.

بله شما میتوانید درگاه های از نوع واسط را حذف نمایید.