کد رهگیری مالیاتی چیست

از آنجایی که از تاریخ اول بهمن ماه سال 99 دریافت کد رهگیری مالیاتی و ثبت نام مالیات برای متقاضی های کارتخوان و ساخت درگاه پرداخت و یا دستگاه کارتخوان چه به صورت مستقیم و چه از نوع درگاه پرداخت واسط اجبار شده پس باید نحوه گرفتن کدرهگیری نیز آموزش داده شود. پذیرندگان محترم پس از طی مراحل ذیل و ثبت کد رهگیری مالیاتی میتوانند جهت ثبت درگاه بانکی در سامانه پذیرندگان نوینو اقدام نمایند.

ثبت نام در سامانه دریافت کد هگیری مالیاتی

آیا قصد ثبت نام در سازمان امور مالیاتی را برای اولین بار دارید یا اینکه قبلا به عنوان فرد حقیقی یا حقوقی در سامانه ثبت نام کرده اید. کافیست در ابتدا وارد سایت این سازمان شوید و کلمه امنیتی را وارد کنید. سپس بر اساس نوع مود انتخابی یعنی کد ملی برای فرد حقیقی و یا شناسه ملی برای سازمان ها و شناسه فرا گیر برای اتباع خارجی (حقوقی) وارد کرده و کلمه ورود به ثبت نام را کلیک کنید.

لازم است بدانید میزان مالیات بر درآمد روی درگاه های پرداخت مختلف و صنف های مختلف متفاوت هست. حتما در مورد میزان مالیات درگاه پرداخت مطاعه نمایید.

دریافت کد رهگیری مالیاتی برای درگاه حقیقی یا حقوقی

نکته مهم در انتخاب کلمه حقیقی یا حقوقی بودن است. اگر درگاه پرداخت اینترنتی را می خواهید به نام خودتان ثبت کنید باید از حقیقی و اگر برای شرکت یا موسسه است کلمه حقوقی را انتخاب نمایید. مرحله بعد وارد شدن به مرحله پیش ثبت نام کد مالیاتی است. اگر قبلاً ثبت نام کامل و نیمه کاره داشته باشید می توانید ببینید و اگر هم ثبت‌نام نکرده اید باید روی کلمه پیش‌ثبت‌نام جدید کلیک کنید.

پیش ثبت نام مالیاتی درگاه پرداخت بانکی

ورود به سامانه دریافت کد مالیاتی

قبل از ورود به سامانه دریافت کد مالیاتی اگر شما کلمه حقیقی را انتخاب کرده باشید باید در اینجا ثبت نام انفرادی را انتخاب کرده و کد پستی محل اقامت هم درج شود. حتما باید کد پستی در سامانه امور مالیاتی با کد پستی در شبکه نوینو پی یکی باشد. اگر خلاف آن باشد یا مغایرت وجود داشته باشد شاپرک درخواست شما را رد می کند. اگر هم قصد تغییر آن را دارید می توانید در پنل نوینو  قسمت تیکت ها، تیک خود را در جهت تغییر کدپستی مندرج ثبت نمایید.

کلمه امنیتی رو وارد کنید و روی گزینه پیش ثبت نام جدید بزنید و منتظر دریافت پیامک از سازمان امور مالیاتی شوید. بعد از اینکه شماره همراه شما تایید شد وارد صفحه ای میشوید که تاریخ تولد و تابعیت شما را درخواست می‌کند. آنها را وارد کرده و کلمه استعلام اطلاعات و ادامه را بزنید.

 

پیش ثبت کد رهگیری مالیات درگاه پرداخت بانکی

تکمیل اطلاعات مالیاتی ساخت درگاه پرداخت

در صفحه بعد جهت تکمیل اطلاعات مالیاتی برای ساخت یک درگاه مستقیم اطلاعات اعضا و شرکا را مشاهده می کنید در پایین صفحه موارد قسمت قرمز رنگ اگر وجود دارد با کلیک بر روی آنها باید اطلاعات خواسته شده یا ناقص را تکمیل کنید. موارد اجباری دیگر مانند اطلاعات بانکی برای ثبت درگاه های واسط و مستقیم را هم که در صفحات مختلف می بینید تکمیل نمایید. مثلا اقامتگاه قانونی ( جایی که فعالیت دارد )

تعیین وضعیت مشمولیت ارزش افزوده

ارزش افزوده یا VAT قسمتی است که شما باید مشخص کنید که سازمان شما شامل ارزش افزوده افزوده می‌شود یا خیر. شما می توانید اطلاعات موجود در سایت سامانه ارزش افزوده به عنوان قانون مالیات بر ارزش افزوده را مشاهده کنید و در نهایت یکی از موارد زیر را انتخاب کنید.

  • شامل ارزش افزوده نیستم
  • من مشمول می باشم و نیاز به ثبت نام در سامانه ارزش افزوده دارم
  • مشمول قوانین  هستم و قبلا ثبت نام ارزش افزوده انجام دادم

ثبت نهایی و دریافت کد رهگیری مالیاتی

بعد از تکمیل نواقص و قسمت‌های ضروری در پایین صفحه، پرونده مالیاتی یا قسمت نهایی اطلاعات کاربری را مشاهده می کنید و با تایید آن صفحه ای که باز میشود یک کد اقتصادی به شما میدهد. که تایید پیش ثبت نام شماست، بار دیگر اطلاعات خود را مرور کنید و اگر نقص وجود دارد برطرف کنید. اگر همه چیز تایید است از نظر شما دکمه تایید اطلاعات و دریافت کد رهگیری را بزنید.


در ادامه کد رهگیری ۱۰ رقمی که مختص شماست برای شما پیامک می شود. همچنین می توانید این کد رهگیری را در پنل کاربری نوینو در بخش درخواست درگاه بانکی اینترنتی وارد نمایید و درخواست درگاه جدید را ثبت کنید.

دریافت مجدد کد رهگیری مالیاتی

از آن جایی که احتمال دارد کد رهگیری خود را که قبلا داشته اید را فراموش کرده باشید و به دنبال دریافت مجدد کد رهگیری مالیاتی خود باشید برای این کار کافیست پس از ورود به سامانه دریافت کد رهگیری مالیاتی در صفحه خانه، و در بخش فهرست سایر خدمات روی گزینه و یلد یاد آوری شماره رهگیری ثبت نام الکترونیک کلیک کنید. حال پس از ورود به صفحهبازیابی کد کافیست شماره ملی همراه با شماره همراهی که ثبت کرده اید را در کادر مربوطه وارد کنید سپس بر روی دکمه دریافت کد رهگیری به صورت پیامک کلیک کنید تا بتوانید کد رهگیری مالیاتی خود را دریافت کنید.

همچنین ما در مقاله ای تحت عنوان مالیات درگاه های پرداخت به میزان و مبلغ مالیات های هر درگاه برای صاحبان کسب و کار های آنلاین پرداخته ایم.

با توجه به الزامی بودن ثبت نام در سایت امور مالیاتی در اواخر سال 1399 جهت ثبت درگاه اینترنتی و دریافت کارتخوان فروشگاهی تمامی پذیرندگان میبایست نسبت به دریافت کد رهگیری اقدام نمایند.

اگر تمامی اطلاعات مورد نیاز که در بالا اشاره کردیم را در اختیار داشته باشید میتوانید در کمتر از 10 دقیقه کد رهگیری مختص خود را دریافت نموده و در سامانه نوینو پرداخت ثبت درگاه پرداخت اینترنتی نمائید.

بعد از ثبت درخواست درگاه بانکی در سامانه نوینو پرداخت حداقل 6 ساعت زمان میبرد تا اطلاعات شما توسط شاپرک بررسی و تایید نهایی گردد. پس از آن میتوانید مستندات فنی را پیاده سازی نمائید.

ثبت درگاه پرداخت بانکی

ارائه و ثبت درگاه پرداخت مستقیم بانکی در کمتر از 6 ساعت با کمترین کارمزد بین رقبا و کامل ترین مستندات و افزونه ها پیاده سازی فنی .

مشارکت در سود درگاه پرداخت

با معرفی درگاه نوینو پرداخت به سایر پذیرندگان و دوستان  خود در سود حاصل از کارمزد تراکنش های آنها تا سقف 25 درصد سهیم باشید.

کمترین کارمزد شبکه پرداخت

در راستای جلب رضایت پذیرندگان و مشتری مداری نوینو پرداخت کارمزد درگاه پرداخت خود را به نیم درصد تا سقف 1000 تومان کاهش داد.