نرخ های جدید کارمزد های خدمات بانکی و الکترونیکی در سال ۱۴۰۲ اعلام شد که با افزایش نسبی تعرفه ها همراه است. اگر شما هم میخواهید بدانید نرخ جدید کارمزد خدمات در سال ۱۴۰۲ چقدر است تا پایان با ما همراه باشید. این افزایش نرخ با توجه به اعلام بانک مرکزی پس از سه سال بروزرسانی گردیده است. همچنین در این نرخنامه جدید کارمزد صدور انواع کارت های هدیه هم آمده است که در ادامه ذکر میشود. در ادامه تعرفه خدمات درگاه پرداخت اینترنتی را نیز مشاهده خواهید کرد.

طی بخشنامه‌ای جدید که بانک مرکزی به سیستم بانکی کشور اعلام نموده است تازه ترین میزان کارمزدهای خدمات بانکی ریالی، الکترونیکی و صدور انواع کارت بانکی را مشخص و اعلام نمود. که پس از گذشت سه سال مبلغ بسیاری از کارمزدها تغییر پیدا کرده است.

جدول نرخ جدید کارمزد ها

طبق اعلام بانک مرکزی از میزان کارمزد ها و تعرفه خدمات بانکی در سال ۱۴۰۲ لیست کلی و بروز آن برای انواع خدمات در جدول زیر قابل مشاهده است.


 

ردیفنوع خدمتمقدارنرخ جدید
 1کارت به کارت تا 1 میلیون تومان 720 تومان
 2 کارت به کارت تا 2 میلیون تومان 1000 تومان
 3 کارت به کارت 3 میلیون و بیشتر 1280 تومان
 4 صدور کارت های بانکی هرکارت 7200 تومان
 5 فعالسازی اینترنت و همراه بانک هر ثبت نام 1000 تومان
 6 اعلام موجودی هر موجودی 144 تومان
 7 انتقال وجه پایا گروهی بیش از 10 تا 1200 تومان و تراکنش اضافه 120 تومان
 8 انتقال وجه پایا شخصی یکصدم مبلغ 2400 تومان سقف 3000
 9 انتقال وجه ساتنا دو صدم درصد مبلغتا سقف 28 هزار تومان 
 10 اعلام 10 گردش آخر هر استعلام 265 تومان
 11 پرداخت قبض غیر حضوری هر یک قبض 144 تومان
 12 پرداخت قبض حضوری هر یک قبض ندارد
 13 ارسال پیامک 1 پیامک 30 تومان
 14 ثبت چک صیادی حضوری و غیر حضوری حضوری 5 هزار تومان و غیر حضوری 1000 تومان
 15 پرینت حساب های سال هر صفحه 600 تومان
 16 پرینت حساب سال های گذشته هر صفحه 720 تومان
 17 انواع افتتاح حساب هر حساب بین 6 تا 10 هزار تومان

افزایش نرخ کارمزد های بانکی ۱۴۰۲؟

 

نرخ کارمزد خدمات بانکی

بر اساس نظریه بانک مرکزی افزایش نرخ کارمزد برخی از خدمات مطابق با شرایط کلان اقتصادی کشور است و بروز رسانی قیمت با توجه به مقتضیات کشور پس از ۳ سال ابلاغ شد. این در صورتی است که حتی برخی از سرویس ها و خدمات رایگان و یا بدون تغییر باقی مانده است. با این وجود باید منتظر ماند و دید که آیا در سال های آینده نیز افزایش نرخ خواهیم داشت یا مانند دوره قبلی آن که سه سال بود مدت طولانی تری این کارمزد ها پابرجا خواهد ماند.

نرخ کارمزد پرداخت قبوض

نرخ پرداخت هرگونه قبض مانند آّب، برق، گاز، جریمه خودرو و دیگر قبض ها مبلغ ۱۴۴ تومان برای پرداخت به صورت غیر حضوری میباشد. توجه نمایید که این مبلغ جهت پرداخت ها از طریق درگاه های بانکی میباشد و ممکن است نرخ آن در سامانه های شخصی متغییر باشد.

نرخ کارمزد کارت به کارت ۱۴۰۲

کارمزد انتقال وجه از طریق کارت به کارت در سه دسته به شکل های زیر انجام می پذیرد:

هزینه کارت به کارت تا یک میلیون تومان: مقدار کارمزد تخصیص یافته به هر تراکنش از طریق کارت به کارت ۷۲۰ تومان است که در دوره گذشته این مبلغ ۶۰۰ تومان بود.

تعرفه کارت به کارت تا دو میلیون تومان: نرخ کارمزد انتقال وجه کارتی که به هر تراکنش تا مبلغ ۲ میلیون تعلق گرفته برابر با ۱۰۰۰ تومان است.

کارت به کارت از ۳ میلیون به بالا: همچنین کارمزد جابجایی از طریق کارت به کارت برای مبالغ ۳ میلیون و بیشتر از آن ۱۲۸۰ تومان در نظر گرفته شده است.

نرخ کارمزد های پیامک بانکی ۱۴۰۲

همانند گذشته که در هر دوره یک مبلغ از حساب های بانکی به منظور هزینه آبونمان ارسال پیامک ها کسر میگردید. این مبلغ در ابلاغیه جدید همراه با افزایش قیمت روبرو است و بای هر پیامک مبلغ ۳۰ تومان در نظر گرفته شده است. لازم است بدانید برای هر پیامک اضافه ۱۰ تومان به این مبلغ افزوده خواهد شد.

کارمزد صدور کارت هدیه و پرداخت

کارمزد خدمات صدور انواع کارت های بانکی یا کارت های هدیه نیز طبق بخشنامه جدید شامل افزایش نرخ میباشد و مبلغ آن برای صادر کردن هر کارت بانکی یا هدیه مبلغ ۷۲۰۰ تومان میباشد. که باید این مبلغ در زمان درخواست به بانک مربوطه پرداخت شود.

نرخ کارمزد اعلام موجودی و گردش حساب ۱۴۰۲

دریافت موجودی از خود بانک ها به صورت حضوری نیز تعرفه دارد و مقدار آن ۱۴۴ تومان برای هر بار استعلام مانده حساب از حساب بانکی کسر میگردد. باید توجه داشته باشید در برنامه های بانکی و اپلیکیشن های مختلف پرداخت این نرخ متفاوت است.

کارمزد تراکنش های درگاه پرداخت

کارمزد تراکنش های درگاه پرداخت اینترنتی که از قبل اعلام شده بود ۱ درصد مبلغ تا سقفی مورد نظر توسط پرداخت یار ها بوده و این مبلغ برای درگاه های PSP ها رایگان در نظر گرفته شده بود. همچنین منصفانه ترین تعرفه ها برای تراکنش پرداخت نوینو را مشاهده نمایید.

بله طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی برخی سرویس ها مانند کارت به کارت، قبوض و اعلام گردش افزایش نرخ کارمزد داشته اند.

خیر بانک مرکزی بانک تا 30 درصد تخفیف کارمزد برای همه مشتریان و 40 درصد برای دسته های خاص مجاز دانسته است.